KIEDY?
Nie wcześniej niż w 17 tygodniu życia, po 4 miesiącu życia, nie później niż w 26 tygodniu życia, po 6 miesiącu życia.
Jaka pozycja?
Prawidłowa pozycja do karmienia, która musi być dostosowana do możliwości rozwojowych dziecka.
Jeżeli bobas jeszcze nie siada samodzielnie, należy ustabilizować miednicę, podając pod pupę dopasowany kocyk, ręcznik, najlepiej w foteliku samochodowym lub bujaczku i wtedy całość podnosimy do góry, opierając o ścianę.
W przypadku samodzielnego siadania, karmimy dziecko w krzesełku do karmienia, zwracając uwagę na podpór na stopy, oraz na blat krzesełka, aby nie był za wysoki do rączek dziecka, które swobodnie, bez napięcia maja sięgać po produkty na nim.
Pozycja musi być stabilna, tak aby wargi dziecka bez problemu zgarniały pokarm, lub rączki samodzielnie sięgały do jedzenia i wkładały do swojej buzi. Więcej na temat wyboru akcesoriów /łyżeczka, kubek/ w artykułach na BLOGU.
JAKIE JEST ZAPOTRZEBOWANIE KALORYCZNE?
0-6 miesiąc życia: 550 kcal na dobę
6-12 miesiąc zycia: 700 kcal na dobę
ZASADY WPROWADZANIA PRODUKTÓW:
Rozpoczynamy od warzyw najlepiej zielonych, ponieważ są najmniej słodkie i jest szansa na rozbudzenie sensoryczne np. brokuł,, szpinak ,jarmuż, brukselka, natka pietruszki, potem już dodajemy marchew, dynię, buraczki.
Hierarchia warzyw i owoców: 2/3 warzyw, 1/3 owoców.
Produkty zbożowe: najlepiej wybierać produkty zawierające mąkę sitkową, graham lub razową, natomiast z kasz te, które zachowują całe ziarno: pęczak jęczmienny, kasza gryczana, kasza jaglana, kasz owsiana, ryż.
W DIECIE NIEMOWLĄT PRODUKTY ZBOZOWE POWINNY BYĆ WPROWADZANE JAKO PIERWSZE!!!
Najpierw kaszki bezglutenowe np. kukurydziana, krakowska, jaglana, amarantus, a gluten nieco później i pojedynczo. Gluten w niewielkiej ilości to np. łyżeczka kaszy manny dodana do zupki.
Suche nasiona strączkowa z tej grupy produktów warto podawać do zup.
Mleko i przetwory mleczne: po 6 miesiącu życia niewielkie ilości zwykłego mleka można dodać do naleśników. Po roku podajemy przetwory mleczne typu jogurt naturalny, sery, kefir.
Mięso oraz jaja: do diety dziecka mięso powinno być wprowadzane jak najszybciej ze względu na przyswajanie żelaza. Można je podać już kilka dni po rozpoczęciu rozszerzania diety. Może to być: królik, indyk, kurczak, kaczka, gęsi, cielęcina, wołowina. Początkowo 10 g, aby zwiększać do 20 g około 1 roku życia.
Ryby podobnie jak mięso także wprowadzamy dość szybko, po kilku dniach od rozpoczęcia rozszerzania diety, gdyż są cennym źródłem kwasów tłuszczowych z rodzimy omega 3. Ryby polecane: łosoś, dorsz, makrela atlantycka, węgorz. Ryby niezalecane: okoń, miecznik, makrela królewska, rekin. Częstotliwość podawania to 2-3 razy w tygodniu.
Jajka: do diety mogą być podawane po 6 miesiącu życia, początkowo najlepiej w wersji ugotowanej i po podaniu obserwujemy czy nie ma żadnych reakcji alergicznych.
Tłuszcze roślinne i zwierzęce: podczas rozszerzania diety dodaje się je do gotowych potraw np.łyżeczkę oliwy z oliwek, masła, oleju rzepakowego lub innego oleju tłoczonego na zimno- nie rafinowanego do zupki lub kaszki.
Napoje: po 6 miesiącu życia można dopajać zwykłą wodą niskozmineralizowaną i niskosodową. Nie podajemy herbat granulowanych, gdyż zawierają dużo cukru. Alternatywnym wyborem będą herbatki typu Rooibos, która nie zawiera teiny.
Ostrożnie także z podawaniem herbatek ziołowych, gdyż organizm dziecka może nie matabolizować danej substancji.
Odnośnie soków w 1 roku życia nie powinno się ich podawać, lepiej podać konkretny owoc, który dziecko musi gryźć, motorycznie angażując przy tym mięśnie.
JAKA METODA? BLW CZY TRADYCYJNA?
Konsystencja pokarmów ma być zależna od możliwości ruchowego rozwoju a przez to Jego umiejętności oromotorycznych. Inaczej będzie reagowało na miękkie kawałki dziecko, które już ma stabilna postawę ciała, potrafi usiąść, bądź posadzone siedzi samodzielnie przez dłuższą chwilę. Inaczej dziecko, które jeszcze nie ma stabilizacji, nie siada lub nie siedzi.
Początkowo można jak najbardziej rozpocząć od papek z każdym niemowalkiem, gdyż też trenujemy mięśnie otaczające szparę warg i prawidłowe jedzenie z łyżeczki, pomoże nam szybciej opanować picie z kubka zwykłego.
Kolejno przechodzimy do miękkich kawałków, które leżą na blacie krzesełka i dziecko samodzielnie dotyka, poznaje, próbuje co też ma ogromny wpływa na sensoryczne oswajanie się z jedzeniem i rozwój samodzielności.
Oswajamy z nowymi smakami, zapachami. Bez stresu wprowadzamy nowości i obserwujemy reakcje dziecka. Nie rezygnujemy z jakiegoś produktu od razu w momencie, gdy dziecko go nie chce spróbować. Czasami ekspozycja pokarmu musi być częsta, nawet do 20 razy, aby dziecko oswoiło się ze smakiem, zapachem, kolorem, a gdy rzeczywiście po wielu ekspozycjach nie zaakceptuje np. dyni, możemy pomyśleć, że nie będzie fanem tego produktu, tak samo jak my również nie lubimy jeść wszystkiego.
Przykładowe menu dla dziecka w wieku 5-7 m-cy:
- 4 posiłki mleczne wielkosci 150-160 ml na porcję,
- 1-2 posiłki uzupełniające wielkości 150-160 ml na porcję / gotowane warzywa, potem owoce, mięso, jaja, do pojenia woda- bez cukru, bez soku, żródlana lub naturalna woda mineralna niskozmineralizowana, niskosodowa i niskosiarczana, spożywamy ją w ciągu 24 godzin od otwarcia butelki/.
Produkty niewskazane w 1 roku życia: mleko krowie, kozie, owcze, napoje roślinne, grzyby, miód, herbatki Bobovita oraz z kopru włoskiego, cukier, sól.
Źródło: Dorota Szymańska- dietetyk kliniczny, Kuchnia malucha- profesjonalny poradnik żywienia małych dzieci.